Skip to main content

Grupa Lubawa podsumowuje I półrocze 2015 r.

2015-09-01

139,2 mln PLN przychodów oraz 9,4 mln PLN zysku netto odnotowały w minionym półroczu spółki wchodzące w skład Grupy Lubawa. Pomimo kłopotów związanych z zeszłorocznym pożarem w spółce zależnej Miranda, Grupie udało się niemal wyrównać rekordowy poziom sprzedaży osiągnięty w pierwszej połowie 2014 r.

Sprzedaż Grupy Lubawa w analizowanym okresie ukształtowała się na poziomie zbliżonym do rekordowego pierwszego półrocza 2014 r., kiedy skonsolidowane przychody wyniosły 141,1 mln PLN. Zmianie uległa natomiast rentowność działalności, o czym świadczy niższy o 34% rdr poziom wyniku netto. Jak wyjaśnia Zarząd, zjawisko to było spowodowane przede wszystkim sytuacją w dwóch spółkach zależnych – Litex Promo oraz Mirandzie – stanowiących siłę napędową Grupy Lubawa. Wpływ na tę sytuację miały czynniki o charakterze jednorazowym, które nie powinny obciążać wyników finansowych w przyszłych kwartałach.

– Nieco słabsze półrocze w wykonaniu Litexu spowodowane było zmianą decyzji zakupowych naszych odbiorców, a także wzrostem cen aluminium – surowca wykorzystywanego przez Spółkę m. in. do produkcji nośników reklamy, generujących kluczową część jej przychodów. Analizując minione dwa kwartały, należy pamiętać, że pierwsze półrocze 2014 roku było dla Spółki rekordowe, natomiast tegoroczne wyniki nie były słabsze od osiąganych w poprzednich latach – wyjaśnia Marcin Kubica, Prezes Zarządu Lubawy S.A.

Działania Mirandy, będącej jednym z największych europejskich producentów zaawansowanych tkanin technicznych, poza realizacją bieżących zamówień, w pierwszym półroczu skupione były na odbudowie mocy produkcyjnych utraconych w zeszłorocznym pożarze. W okresie tym Spółka zmuszona była do korzystania z pomocy dostawców zewnętrznych, co nie pozostało bez wpływu na koszty przerobu. Jak komentują władze Spółki, Mirandzie udało się odzyskać własne moce wytwórcze, na których oparta jest bieżąca produkcja.

– Minione dwa kwartały były dla Mirandy okresem wzmożonej pracy skupionej na wyborze i zakupie maszyn tkackich spełniających ścisłe wymogi techniczne. Proces ten dobiegł końca, a Spółka powoli wraca na właściwe dla siebie tory. Dzięki temu Miranda posiada dziś nowocześniejszy i bardziej wydajny park maszynowy, niż przed pożarem. Finalizowany jest również proces wypłaty ubezpieczeń, których niemal całość wpłynęła na konto Mirandy w drugim kwartale – dodaje Marcin Kubica.

Zajmująca się produkcją wyposażenia dla służb mundurowych Lubawa S.A., będąca również podmiotem dominującym w Grupie Lubawa, pod kątem sprzedaży może uznać minione półrocze za udane. W okresie tym osiągnęła 17,8 mln PLN przychodów, co stanowiło trzykrotność kwoty wypracowanej w I półroczu 2014 r. Na poziomie wyniku finansowego Spółka odnotowała jednak stratę w wysokości 1,4 mln PLN, na którą kluczowy wpływ miała niska rentowność jednego z realizowanych w minionym półroczu kontraktów. Jak podkreślił Zarząd, zjawisko to miało charakter jednorazowy.

Kontrakt na dostawę kontenerów wygenerował wysoką sprzedaż, przy jednocześnie bardzo niskiej marży. Należy podkreślić, iż jego realizacja była działaniem świadomym i jednorazowym. Naszym celem było pozyskanie referencji, które umożliwią nam osiąganie wyższych progów rentowności na sprzedaży tego wyrobu w przypadku przyszłych zamówień – wyjaśnił Prezes Zarządu Spółki Lubawa.