Lubawa S.A. zacieśnia współpracę z UkrOboronProm
Na trwających w Kielcach targach Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) odbyła się wspólna konferencja przedstawicieli Lubawy S.A. oraz ukraińskiego koncernu UkrOboronProm. Zarządy podmiotów poinformowały o podpisaniu porozumienia wieńczącego kolejny etap przygotowań do dalszej współpracy.
Spotkanie odbyło się w ramach największych w Polsce targów skupiających przedstawicieli branży militarnej z całego świata. W konferencji wzięli udział Marcin Kubica, prezes zarządu Lubawa S.A. oraz Roman Romanov, prezes zarządu UkrOboronProm. Spotkanie poświęcone było kooperacji zainicjowanej w grudniu zeszłego roku, kiedy oba podmioty zawarły porozumienie o strategicznej współpracy, za główny cel podając wprowadzenie na rynek ukraiński produktów z oferty Lubawy w oparciu wieloletnie kontrakty rządowe.
W bieżącym roku przedstawiciele UkrOboronProm i ukraińskiej armii dokonali weryfikacji produktów polskiej spółki, w skład których weszły m. in. siatki kamuflażowe oraz systemy ochrony indywidualnej. Obecnie oba podmioty prowadzą rozmowy dotyczące warunków przyszłej współpracy, a także potencjalnych zamówień. Jak poinformował prezes Lubawy, spółka rozważa ulokowanie u wschodniego sąsiada zakładu produkcyjnego, z którego wyroby trafiałyby zarówno do odbiorców na Ukrainie, jak i na rynki ościenne, na których UkrOboronProm posiada od wielu lat silną pozycję i kontakty handlowe.
– Ukraina jest jednym ze strategicznych kierunków ekspansji Lubawy Już w ubiegłym roku dostarczaliśmy na ten rynek m. in. bazy noclegowe oraz kamizelki kuloodporne. Obecne rozmowy z przedstawicielami UkrOboronProm dotyczą m. in. zakładu, który planujemy otworzyć na Ukrainie, a także wyrobów, które byłyby w nim produkowane. Wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte, jesteśmy jednak dobrej myśli. Już teraz jednak produkty Lubawy są oferowane odbiorcom UkrOboronProm w kanałach sprzedaży naszego Partnera – stwierdził Marcin Kubica.
UkrOboronProm zrzesza ponad 130 państwowych przedsiębiorstw odpowiedzialnych za wszystkie kluczowe dostawy wojskowe na terenie Ukrainy, które realizuje zarówno poprzez produkcję własną, jak i import. Współpraca z Lubawą ma umożliwić ulokowanie na Ukrainie sprzętu wojskowego produkowanego w oparciu o komponenty i technologie dostarczane przez polskiego partnera, natomiast samej Lubawie pozwoli na dalszą intensyfikację sprzedaży na nowych rynkach.